PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 
 

Od dnia 1 listopada 2010 r. nasza szkoła uczestniczy w projekcie pn.

 „Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych
uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencjiw regionach, Działanie 9.1/Poddziałanie 9.1.2.

 

o projekcie
wycieczka
 

zdjęcia

 

Priorytet: IX. Rozwój kompetencji i wykształcenia w regionach.

Działanie: 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

Poddziałanie: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Beneficjentem programu jest Gmina Olszanka.

Projekt skierowany jest do uczniów klas I – III gimnazjum.

Okres realizacji: od 1.11.2010 r. do 30.06.2011 r.

Celem  projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży szkół gimnazjalnych poprzez realizację zajęć dodatkowych wzmacniających rozwój kompetencji kluczowych oraz uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkoły.
W projekcie bierze udział 40 uczniów z klas I - II gimnazjum. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w zajęciach:

  "Z matematyką za pan brat" - zajęcia dodatkowe z matematyki prowadzone w dwóch grupach przez
panią Beatę Lemiszkę i panią Wiolettę Perkowską

"Komunikacja językowa w życiu codziennym" - zajęcia dodatkowe z języka angielskiego prowadzone przez panią Beatę Bajcer

"Kółko dziennikarskie"  - zajęcia dodatkowe z języka polskiego prowadzone przez panią Adrainę Gall

Ponadto uczestnicy projektu biorą udział w innych dodatkowych zajęciach:

"Oswoić nieśmiałość"  - zajęcia z pedagogiem szkolnym panią Lucyną Ilów podczas których poruszane są problemy współczesnej młodzieży m.in. akceptacja siebie, sposoby radzenia sobie z agresją, równość płci.

zajęcia sportowe dla chłopców prowadzone przez pana Marcina Bielskego

zajęcia sportowe dla dziewcząt - aerobik - prowadzone przez panią Małgorzatę Feruś

Gimnazjaliści biorący udział w projekcie otrzymali zbiory zadań z matematyki, materiały papiernicze potrzebne do pracy na zajęciach. Zakupiono programy komputerowe do nauki matematyki, języka polskiego i języka angielskiego, radiomagnetofon CD.

W czerwcu 2011 roku wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie wezmą udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa. 

WYCIECZKA

Krakowski szlak

Od listopada 2010r. do maja 2011r. w naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach projektu pn. „Program zajęć dodatkowych wspierający rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011,realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”. Utworzono cztery grupy, w których uczniowie mogli  poszerzać swoją wiedzę z języka angielskiego, z matematyki, a jedna z nich redagowała gazetkę. Uczestnicy otrzymali pomoce naukowe, materiały papiernicze, a każda grupa wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne. Zwieńczeniem wysiłków i nagrodą dla uczestników była trzydniowa wycieczka Oświęcim –Kraków-Wieliczka.

02.06 - przystanek pierwszy - Auswchitz

Oświęcim- tę nazwę wielu z nas, gimnazjalistów, kojarzy z głośnym w mediach zniknięciem tablicy z dziwnym napisem „Arbeit macht frei”- Praca czyni wolnym. Cynizm, paradoks wolności otrzymanej dzięki tej pracy zrozumieliśmy później. Dopiero spacer uliczkami dawnych koszar wojskowych uświadomił nam ogrom koszmaru, który stał się udziałem niemal miliona ludzi.                                                 
O 9 rano pośród tłumu turystów z Izraela, Włoch i Niemiec przekroczyliśmy tę bramę. Przewodnik zaprowadził nas do baraków, miejsc w których przetrzymywani byli więźniowie. Udaliśmy się do sal wystawowych, w których zgromadzono przedmioty więźniów. Walizki z nazwiskami właścicieli, szczotki, miski, chałaty to nieme świadectwo pomordowanych. Sterta włosów, okulary, protezy niepełnosprawnych- każdy z nas na własnej skórze poczuł grozę tego miejsca. Odwiedziliśmy miejsce kaźni ojca Maksymiliana Kolbego i pomodliliśmy się pod Ścianą Śmierci .  Następnie udaliśmy się do drugiego obozu-Birkenau. Powstał on, aby usprawnić cały mechanizm zabijania. Zobaczyliśmy baraki zbudowane ze stajni dla koni. W nich, w zwierzęcych warunkach mieszkało kilkuset więźniów. W ponurej historii oświęcimskiego obozu zdarzały się próby walki o zachowanie człowieczeństwa i prawa do uczuć. Poznaliśmy historię miłości młodej Żydówki i więźnia. Udało im się uciec z obozu, nie odnalazł ich także patrol. Rozdzielili się, ale wojenna zawierucha sprawiła, że już się nie odnaleźli. Ich ponowne spotkanie miało miejsce 39 lat później.

Przystanek drugi- Wawel

Wzgórze Wawelskie zna każdy Polak. To kolebka polskiej historii i kultury. Zamek Królewski dumnie króluje nad Wisłą, był świadkiem najważniejszych dla naszego kraju wydarzeń. Tam koronowano królów, tam ich grzebano, tam przyjmowano najznamienitszych gości, wydawano najlepsze uczty. Przez długie lata wyznaczał najnowsze trendy w modzie, wyposażenie świadczyło o zamożności gospodarza. Mogliśmy obejrzeć kolekcję unikalnych arrasów, z których posiadania słynęli niegdyś polscy królowie. Meble, naczynia, obrazy do dziś robią robią wrażenie na turystach. Spacerowaliśmy po dziedzińcu, tak jak kiedyś królowa Bona. Z Wawelu skierowaliśmy się w kierunku ulicy Franciszkańskiej 3. Chwilę przystanęliśmy przed oknem, z którego Karol Wojtyła pozdrawiał wiernych podczas swoich pielgrzymek do Polski. Stamtąd jeszcze tylko krótki spacer na Uniwersytet Jagielloński. Pogoda i droga zrobiły swoje. Na Plantach mogliśmy złapać chwilę wytchnienia. Ale i tam bacznie wytężaliśmy wzrok w poszukiwaniu znanych osób. Podobno lubi tam odpoczywać Anna Dymna, ale widocznie tego dnia nie relaksowała się w parku miejskim. Szkoda.

03.06-przystanek trzeci – Muzeum Lotnictwa i Kazimierz

Pierwszym punktem programu było Muzeum Lotnictwa. Ludzie od zawsze fascynowali się lataniem. Wzmianki o pierwszych(niefortunnych) próbach pochodzą już z mitologii. Obejrzeliśmy całą historię przygody człowieka z lataniem. Pierwsze modele samolotów w niczym nie przypominały dzisiejszych super nowoczesnych maszyn. Raczej zbliżone były kształtem do nietoperzy. Eksponaty pochodzą z różnych stron świata, najcenniejsze zaś z prywatnych zbiorów Goeringa .Odważniejsi mogli choć na chwilę poczuć adrenalinę i pokręcić się na symulatorze lotu.                                         
Krakowska dzielnica Żydów- Kazimierz. Początkowo traktowana była jako miejsce wygnania. W XV wieku, aby pozbyć się ich z centrum miasta, zmuszono ich do przeniesienia się do oddalonego o 1200 m Kazimierza. Pozornie na tych przenosinach stracili. W praktyce zyskali nowe prawa a miasteczko (a później dzielnica) na wieki stało się ogniskiem kultury żydowskiej. Oczywiście po II wojnie światowej całkowicie zatraciło swój pierwotny charakter. Rdzennych mieszkańców po prostu nie było, zostali zgładzenie w obozach, w getcie, a ci, którym udało się przeżyć, wyemigrowali .  Dopiero do niedawna kultura żydowska mogła powrócić do swoich korzeni. Mogliśmy poczuć klimat tego miejsca spacerując uroczymi uliczkami, podziwiając zabytkowe kamienice, synagogi. Stamtąd udaliśmy się do Kościoła Ojców Paulinów na Skałce. W krypcie Kościoła pochowani są najwybitniejsi Polacy. Złożyliśmy hołd najsłynniejszemu kronikarzowi, Janowi Długoszowi, przystanęliśmy pod nagrobkiem Czesława Miłosza. Nasza trasa zakończyła się w Rynku. Wysłuchaliśmy hejnału i na chwilę wstąpiliśmy do Kościoła Mariackiego. Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Mickiewicza zakończyło ten dzień pełen wrażeń.

04.06-przystanek czwarty-Wieliczka

Ostatniego dnia odwiedziliśmy żupy solne w Wieliczce. To najstarszy obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od czasów średniowiecznych aż do chwili obecnej. Oryginalne wyrobiska o łącznej długości 300 km usytuowano na 9 poziomach sięgających do 327 m. Już samo schodzenie w dół przyprawiło niektórych o zawrót głowy. Zwiedzanie zabytkowej Kopalni Soli trwało około 2 godziny. Naszym oczom ukazał się niesamowity widok- efekt wielowiekowej pracy górników i artystów. Po drodze mijaliśmy wykute w bryłach soli komory poświęcone wybitnym Polakom- Piłsudskiemu, Kopernikowi, Kazimierzowi Wielkiemu. Największe wrażenie wywarła jednak Kaplica św. Kingi. To najokazalsza i najbogatsza podziemna świątynia, wykonana przy użyciu tylko jednego materiału-soli. Jej ściany zdobią sceny pochodzące z Nowego Testamentu, a jedna płaskorzeźba powstała na wzór „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci. Godny uwagi jest fakt, że prawie wszystkie prace zostały wykonane przez artystów-samouków.
To budzi jeszcze większy podziw dla ich pracy.

Trzy dni minęły szybko, trudno było powrócić do szkolnej rzeczywistości. Podróże kształcą- wiadomo o tym nie od dziś. My z wyprawy szlakiem małopolskich miejsc i zabytków wróciliśmy bogatsi w wiedzę i nowe doznania.

Chcieliśmy podziękować naszym opiekunom i firmie „Dantur” z Grodkowa za zorganizowanie wycieczki.

Tekst przygotowały w ramach zajęć kółka dziennikarskiego Anna Bajcer, Paulina Śliwa, Gabriela Bąk

album fotogtrafii

     
     
     
 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.